Доповідь:

Пластик і здоров’я

Пластик і здоров’я

08 Листопада 2021 р.
/

Переклад українською звіту п’яти громадських організацій (CIEL, Earthworks, TEJAS, UPSTREAM, GAIA) та двох вчених з Ексетерського університету про вплив виготовлення та використання пластику на здоров’я і довкілля.

Попри те, що пластик є одним із найбільш поширених матеріалів на планеті, що таке пластик і який його вплив на здоров’я людини, усвідомлюється недостатньо.

Наразі дослідження впливу пластику на здоров’я людини здебільшого зосереджуються на конкретних питаннях життєвого циклу пластику — від гирла свердловини до нафтопереробного заводу, від полиць магазинів до споживання людьми, а також від утилізації до постійного впливу — як забруднювача повітря та океанічного пластику. На кожному етапі свого життєвого циклу пластик створює певні ризики для здоров’я людей, що виникають як через вплив самих частинок пластику, так і пов’язаних із ним хімічних речовин.

Сукупно вплив життєвого циклу пластику створює однозначно токсичну картину: пластик загрожує здоров’ю людей у планетарному масштабі.

Цей звіт містить детальний огляд наслідків для здоров’я, зумовлених пластиком, на кожному етапі його ланцюга постачання та життєвого циклу, а також розкриває численні шляхи впливу на здоров’я людини на кожному етапі. У звіті детально описуються фізичні наслідки ковтання, вдихання та контакту пластику зі шкірою, а також токсичні хімічні речовини, пов’язані з частинками пластику, зокрема хімічними добавками, засобами для оброблення пластику чи побічними продуктами пластику.

Звіт також виявив, що системні та тривожні прогалини в наших знаннях можуть призвести до посилення негативного впливу пластику та відповідних ризиків для робітників, споживачів, громад, що найбільше потерпають, та навіть громад, віддалених від джерел пластику. Незважаючи на ці прогалини, докази, зібрані в цьому звіті, переконують в нагальній необхідності застосувати підхід, що базується на принципі обережності, з метою захисту здоров’я людей від кризи, пов’язаної із забрудненням пластиком.

Висновки цього звіту зрозумілі. Навіть за наявності обмежених даних, вплив пластику на здоров’я впродовж усього його життєвого циклу вкрай високий. Для подолання цієї загрози життю та правам людини необхідно здійснити та прийняти чимало дій та рішень. Щоб бути ефективними, вони мають, врешті-решт, знизити виробництво, використання та утилізацію пластику та пов’язаних із ним токсичних хімічних речовин.