Дій

ніхто не може зробити все, проте кожен може зробити щось

Дій як споживач
Дій як споживач

Споживачі — це люди, які купують товари та послуги. В цій ролі всі ми маємо суперсилу створювати світ навколо нас, адже всі товари, що існують на ринку, є там лише тому, що хтось їх купує. Ми зібрали для вас поради, що допоможуть створити безпечний та чистий світ довкола.

Що я можу зробити вже зараз?
1
Дотримуйтесь філософії zero waste

Zero Waste — це не просто “нуль відходів”, це «нуль марнування» ресурсів. Це інструмент переходу до кругової економіки, за якої усе, що виробляється і споживається можна безпечно повернути в систему, без спалювання та утворення відходів.

Концепція zero waste базується на 5 основних принципах «5С» («5R» англійською).

2
Повідомляйте виробникам та іншому бізнесу, яких змін ви прагнете

Часто бізнес не змінюється через побоювання втратити клієнтів (тоді нам необхідно повідомляти про свої побажання та просити змін), а в деяких випадках тому, що компанію влаштовує подібний спосіб ведення бізнесу (тоді тиск зі сторони споживачів просто необхідний).

Спілкуватися з бізнесом можна кількома способами:

  • публікації в соціальних мережах зі згадками бізнесів із вашими запитаннями та закликами/пропозиціями
  • листи на електронну пошту компаній або звернення у формі зворотнього зв’язку на їхньому сайті
  • безпосереднє спілкування із представниками бізнесу (наприклад, просто у кав’ярні, магазині, на заході)

Пам’ятайте, що більш дієвими будуть конкретні пропозиції та ввічливе спілкування без звинувачень

3
Проведіть бренд-аудит та аудит відходів

Проведіть акцію у вашому місті, компанії або закладі. Розібравшись, який вид відходів та які бренди здебільшого є у вашому смітнику, ви зможете діяти далі. Дізнатись більше про акцію можна на нашій сторінці проєкту.

4
Підтримуйте громадські організації та ініціативи

Долучайтесь до акцій, кампаній та підписання петицій. Ось кілька простих способів долучитися:

  • поширювати публікації (з перевіреною інформацією)
  • долучатися до онлайн та офлайн акцій (слідкуйте за повідомленнями у соцмережах, або підписуйтесь на розсилку)
  • підтримати організацію фінансово (разовим чи регулярним внеском)
Додаткові матеріали:
Що подивитись, що почитати?
Більше про Zero Waste
Дій як бізнес
Дій як бізнес

У всьому світі зростає розуміння спільної відповідальності за майбутнє. Це поки що єдина планета, на якій ми проживаємо та єдина, на якій ми робимо бізнес. Споживачі активно переходять на екологічний стиль життя і чекають того ж від бізнесу.

89% українців вважають, що охорона довкілля є важливою для них особисто. А 69% українців готові платити більше за екологічно-безпечні продукти.

Модель бізнесу, коли створюється цінність для власників та акціонерів, а соціальний та екологічний вплив не береться до уваги приходить до кінця. Бізнесу необхідно повністю змінювати свої бізнес-моделі. Молоді покоління все більше вимагатимуть екологізації та соціальної відповідальності від компаній.

А це саме те покоління, яке вирішує, який бізнес житиме, а який ні.

З чого почати екологізувати свій бізнес?
1

Проаналізуйте, на яких стадіях ваш бізнес створює негативний вплив на довкілля та людей. Складіть екополітику на кілька років вперед та поступово зменшуйте свій вплив.

2

Зберігайте електроенергію, воду, папір та інші ресурси. Не забувайте про вуглецевий слід: коли це можливо, обирайте місцевих постачальників.

3

Зменшуйте утворення відходів. Сортування та переробка – це важливо, але не здатні вирішити проблему повністю. Важливо переходити на багаторазові альтернативи. Це безпечно для здоров’я, відповідально і дозволить скоротити витрати.

4

Залучайте експертів для проведення дослідження. Навіть, якщо ви не маєте фінансової можливості замовити консультацію, ви завжди можете запитати поради (наприклад, у нас)

5

Навчайте, надихайте та залучайте своїх співробітників, і вони заберуть це назад у свої домівки, щоб ви мали навіть більший позитивний вплив на довкілля.

6

Інформуйте і навчайте партнерів. Не соромтеся просити постачальників використовувати менше пакувальних матеріалів та більш ефективні методи доставки.

7

Будьте чесними зі своїми клієнтами, не займайтеся грінвошингом. Наприклад, перехід на біопластиковий посуд не вирішує проблему забруднення відходами. Справжнє рішення – використання багаторазового посуду та упаковки.

8

Спрямовуйте частину прибутку на підтримку соціальних та екологічних проєктів. Це може бути навіть невеликий щомісячний платіж, але, повірте, це велика підтримка для активістів.

Додаткові матеріали:

Ми підготували для вас кілька корисних інфо-брошур, які ви можете завантажити та подякувати нам своїм донейтом.

Як організувати Zero waste подію
Як екологізувати офіс
Як обрати більш екологічне паковання
10 кроків до Zero Waste кав’ярні/ресторану
Рекомендації для супермаркетів (скоро буде)
Потрібна консультація?
Замовляйте лекцію чи індивідуальну консультацію.

Дізнайтесь про все, що так давно хотіли але соромились запитати на тему екології.

Ми передзвонимо Вам:


    або Ви нам:
    Дій як влада
    Дій як влада

    Із зростанням кількості та серйозності екологічних викликів на нашій планеті також підвищується й усвідомлення того, як можна застосовувати підхід “zero waste” на місцевому рівні.

    Zero Waste в містах — це не лише можливо, це вже відбувається у малих та великих містах, від Західної Європи до Південно-Східної Азії.

    «Zero waste» — це збереження всіх ресурсів за рахунок відповідального виробництва, споживання, повторного використання та відновлення товарів, упаковки та матеріалів без спалювання та викидання у землю, воду чи повітря, що загрожує навколишньому середовищу чи здоров’ю людини.

    Zero Waste International Alliance (ZWIA), 2019

    Окрім всього, «zero waste» – це як збереження ресурсів, так і мета досягнення екологічної та соціальної справедливості, відродження, рівності та поваги до природи.

    Ми підтримуємо ієрархію, яку створила організація Zero Waste Europe для представників влади, щоб змінити мислення від управління відходами до управління ресурсами та забезпечити збереження цінності наших ресурсів в економіці для нових поколінь.

    Ієрархія Zero Waste Europe:
    1. Варто відмовлятися від того, що нам не потрібно і змінювати спосіб виробництва та споживання через переформатування бізнес-моделей, товарів та паковання для зменшення використання ресурсів та утворення відходів.
    2. Мінімізація кількості, токсичності та екологічного сліду споживання. Максимальне перевикористання речей чи їх компонентів за їх первинним призначенням перед тим, як вони стануть відходами.
    3. Перевірка, миття та/або ремонт речей чи їх складових, які стали відходами, таким чином аби вони були придатні для перевикористання без додаткової переробки.
    4. Високоякісне матеріальне відновлення вторсировини з окремо зібраних потоків відходів. Ключову роль має роздільний збір та компостування органічних відходів.
    5. Технології для відновлення матеріалів із змішаних відходів та залишків від процесу сортування у нові складові частини для високоякісних продуктів.
    6. Все, що не може бути відновлене зі змішаних відходів, біологічно стабілізується для захоронення.
    7. Варіанти, які не дозволяють матеріальне відновлення, мають великий негативний вплив на довкілля, пропонують рішення, які унеможливлюють перехід до “zero waste”: спалювання відходів для отримання електро- та теплоенергії, спалювання з іншими типами палива з невідновлювальних джерел (коінсенерація), перетворення пластику в паливо, захоронення необроблених та нестабілізованих відходів, газифікація, піроліз, незаконне захоронення, відкрите спалювання та викидання в довкілля.
    З чого почати перехід до Zero Waste міста?
    1

    Роздільний збір

    Налагодити роздільний збір відходів, включаючи органіку. Залежно від величини міста та інфраструктури рекомендується централізоване чи громадське компостування.

    2

    Компостування

    Органічні відходи займають близько 60% сміттєвого відра, тому компостування допоможе зменшити кількість відходів та зменшити витрати для міст.

    3

    Просвітницька робота

    Дуже важливо регулярно та чітко проводити освітні заходи для всіх стейкхолдерів, включаючи громадян, бізнес та представників комунальних служб.

    4

    Економічні стимули

    Включаючи пільги для бізнесу, який застосовує повторну тару та соціальних підприємців, а також штрафи за надмірне утворення відходів.

    5

    Аналіз та покращення

    Після налагодження роздільного збору слід аналізувати вміст контейнеру з залишковими відходами та зменшувати іх кількість завдяки комунікації з бізнесом.

    Додаткові матеріали:
    Детальніше про Програму Zero Waste Міст в Європі
    Детальніше про Програму Zero Waste Міст в Україні:
    Доповідь для представників влади «Відмова від одноразового»
    Zero Waste для влади