Рішення:

Кругова економіка

Кругова економіка

01 Листопада 2021 р.
/
Джерело: Посібник Основи Кругового Дизайну (2021)

Що таке Кругова економіка?

Довгий час наша економіка була «лінійною», але нинішня система більше не працює для бізнесу, людей чи навколишнього середовища. Тепер у нас є знання та інструменти для побудови економіки для ХХІ століття. Перед людством стоїть завдання змінити всі елементи системи “бери-роби-викидай”:

  • управління ресурсами
  • виробництво та використання товарів
  • використання матеріалів після завершення життєвого циклу товарів

Кругова економіка — це нова система, що приносить реальну вигоду бізнесу, а також позитивний соціальний та екологічний вплив. Підкріплена переходом до відновлюваних джерел енергії, кругова модель будує економічний, природний та соціальний капітал.

Кругова економіка є привабливою та життєздатною альтернативою, яку бізнес уже почав вивчати. За даними Фонду Еллен Макартур, перехід до кругової економіки може:

  • заощадити 700 млн доларів річних матеріальних витрат у промисловості товарів швидкого споживання
  • створити чисту вигоду в 1,8 трлн євро в Європі до 2030 року
  • скоротити 48% викидів CO2 до 2030 року

Три основні принципи Кругової Економіки

Зміна системи передбачає включення всіх її елементів: підприємства, уряди та окремих осіб; наші міста, продукцію та робочі місця. Кругова економіка базується на трьох принципах, які покликані сприяти якісній трансформації:

  1. Екодизайн – виключити забруднення та відходи
  2. Залишати матеріали та продукти у використанні
  3. Відновлювати природні ресурси
1. Екодизайн – виключити забруднення та відходи

Чи знаєте ви, що відходи та забруднення багато в чому є результатом того, як ми дизайнуємо речі? Близько 80% впливу на довкілля визначається на стадії дизайну. Тож відходи та забруднення – це не випадковість, а наслідки рішень, прийнятих на етапі дизайну. Коли ми починаємо розглядати відходи та забруднення як недолік дизайну, ми можемо, в першу чергу, попередити їх утворення.

Кейс:

S.Lab, Україна

Вирощування альтернатив пластиковій упаковці та продуктам.

Виклик: Відходи та забруднення з одноразового або неякісного пластику та інших матеріалів.

Рішення: Ця інноваційна компанія з виробництва біоматеріалів створює вироби з грибного міцелію та технічної коноплі для заміни пластику. Компанія співпрацює з українськими бізнесами у створенні споживчих товарів, альтернативних пластиковим матеріалам. Наприклад, декор для дому та сектору HoReCa, вішалки для хімчистки, ялинкові іграшки тощо.

Чому це приклад кругової економіки: В умовах кругової економіки продукти можуть бути здизайновані таким чином, щоб вони розкладалися природним шляхом після використання, як це було б у природному світі.

Продукція та упаковка S.Lab допомагають зменшити забруднення пластиковими відходами. Її можна безпечно компостувати, оскільки продукція розкладається в ґрунті протягом 30-45 днів.

2. Залишати матеріали та продукти у використанні

Ми не можемо продовжувати марнувати ресурси. Продукти та матеріали повинні залишатися в економіці. Кругова економіка передбачає створення дизайну виробів та компонентів таким чином, щоб їх можна було повторно використовувати, ремонтувати та відновлювати. Щодо біологічних матеріалів – ми повинні мати можливість повернути їх до біологічного циклу (див. Діаграму «Метелик» нижче).

Кейс:

Bundles, Нідерланди

Продукт як послуга

Виклик: Більшість приладів споживають більше енергії, води та миючих засобів, ніж потрібно. Це втрата коштів та величезний вплив на довкілля. Більшість приладів виходять з ладу протягом 6 років, і після цього їх можна переробити з втратою якості сировини (“downcycling”).

Рішення: Компанія надає в оренду сталі, доступні та ефективні побутові прилади – пральні, сушильні, посудомийні та кавові машини, допомагаючи своїм клієнтам знизити споживання енергії, води та миючих засобів. Компанія бере на себе відповідальність за технічне обслуговування з метою збільшення терміну служби приладів, а також за переробку та ремонт поламаної техніки з метою збереження цінності матеріалів, що використовуються.

Чому це приклад кругової економіки: Клієнти платять за продуктивність замість власності. Це стимулюватиме виробників виготовляти прилади, які слугуватимуть довше і їх можна буде відремонтувати.

Компанія також підключає прилади до Інтернету для збору даних, з метою збільшення терміну служби та зменшення споживання енергії, води та миючих засобів. Компанія створює партнерські відносини в ланцюгу – з виробником Miele, виробниками миючих засобів, постачальниками енергії, водопостачальниками – з метою розумного виробництва, споживання та повторного використання. Найближчим часом компанія планує надавати кругову систему оренди холодильників, сонячних панелей та теплових насосів.

3. Відновлювати природні ресурси

Що якби ми могли не тільки захищати, але й здійснювати позитивний вплив на довкілля? У природі немає поняття відходів. Все є їжею для чогось іншого: листок падає з дерева і годує ліс. Просто намагатися завдати меншої шкоди – це не про кругову економіку. Ми повинні прагнути створювати користь, повертаючи цінні поживні речовини в ґрунт та інші екосистеми, щоб відновлювати природні ресурси.

Кейс:

One-acre farm, Уганда

Кругове землеробство

Рішення: One-acre farm (“Ферма площею один акр”) – це високорентабельна змішана ферма біля о.Вікторія в Уганді (Східна Африка) розроблена фермером та ветеринаром док.Еммою Налуїмою. Наслідуючи циклічні та регенеративні процеси природи, ферма генерує численні потоки доходу та значно зменшує поточні витрати та відходи. Це призводить до збільшення прибутку.

Чому це приклад кругової економіки: Підхід Емми полягає у створенні системи змішаного землеробства, яка інтегрує тваринництво та рослинництво у симбіотичні стосунки.

Ферма поділена на 4 зони з взаємопов’язаними потоками ресурсів. Наприклад, опариші вирощуються на відходах свиней для годування курчат та риби. Далі відходи розщеплюються хробаками, потім їх об’єднують із сечею великої рогатої худоби та свиней, щоб забезпечити добриво для багаторічних культур, таких як матоке (зелений банан). Вигідний обмін ресурсами повторюється по всій фермі, щоб, як і в природі, нічого не пропадало даремно.

Вигоди One-acre farm для бізнесу та навколишнього середовища:

  • Підвищена рентабельність. Отриманий дохід оцінюється в 100 000 доларів на рік
  • Зниження на 80% витрат на корм та на інші потреби ферми
  • Постачання відновлюваного біогазу, зменшення тиску на ліси та уникнення забруднення твердими частинками
  • Місцеве біорізноманіття охороняється, оскільки висока продуктивність ферми зменшує потребу розширення в цілісні природні зони
  • Високоякісна поживна їжа зберігає здоров’я людей та тварин

Помилкові уявлення про Кругову економіку

Кругову економіку часто інтерпретують по-різному, асоціюючи її з такими видами діяльності, як переробка або виготовлення чогось корисного з відходів. Це може призвести до різних помилкових уявлень:

Міф 1: «Кругова економіка – це про краще використання відходів»

В умовах кругової економіки відходи усуваються шляхом кращого дизайну, а не розробки деяких способів утилізації відходів, які вже утворені. Акцент робиться на інноваціях вгорі, а не на кращому поводженні з відходами – хоча це також необхідно. Існує чітка відмінність дизайну без відходів та дизайну з відходів.

Міф 2: «Кругова економіка – це краща форма переробки відходів»

Переробка відбувається на етапі останньої стадії життєвого циклу продукту. Кругова економіка, однак, починається з самого початку, щоб запобігти утворенню відходів та забрудненню довкілля. В умовах сучасних екологічних викликів, переробки не достатньо, щоб подолати величезну кількість відходів, які ми виробляємо.

Переробка – це боротьба з наслідками, тоді як справжні дієві рішення проблеми знаходяться біля джерела.

Кругова економіка враховує, як працює світ. Це динамічна, складна система, повна зворотного зв’язку, обміну, зростання та руйнування. Вона має запаси та потоки ресурсів, які взаємозалежні. У ньому матеріали крутяться, поки енергія тече і може втрачатися як тепло в космос. І, звичайно, це економічно цікаво.

Міф 3: «Спалювання відходів з утворенням енергії – найкраще рішення»

У багатьох країнах спалювання відходів, таких як пластик, для виробництва енергії – розглядається як логічний та безпечний спосіб поводження з відходами.

Якщо відкинути питання про токсичність спалювання відходів, що призводить до забруднення повітря та небезпеки для здоров’я, це рішення не є частиною добре розробленої системи. Наприклад, у випадку з пластиком, видобувається джерело енергії (нафта/газ), використовується більше енергії для перетворення його на цінний матеріал, який потім використовується протягом дуже короткого періоду часу, щоб потім використати більше енергії для перетворення його назад у іншу форму енергії, що не є прикладом високоцінного процесу.

Існує також багато доказів того, що сміттєспалювальні заводи, які працюють за принципом “Відходи в енергію” (“Waste-to-energy”), замикають міста, регіони та навіть країни, оскільки потребують постійного потоку відходів, щоб зробити ці підприємства економічно життєздатними, по суті, створюючи попит на відходи і не дозволяючи змінювати дизайн продукції та затримуючи перехід до кругової економіки.

Міф 4: «Кругова економіка – це інший термін Сталості»

У багатьох країнах спалювання відходів, таких як пластик, для виробництва енергії – розглядається як логічний та безпечний спосіб поводження з відходами.

Якщо відкинути питання про токсичність спалювання відходів, що призводить до забруднення повітря та небезпеки для здоров’я, це рішення не є частиною добре розробленої системи. Наприклад, у випадку з пластиком, видобувається джерело енергії (нафта/газ), використовується більше енергії для перетворення його на цінний матеріал, який потім використовується протягом дуже короткого періоду часу, щоб потім використати більше енергії для перетворення його назад у іншу форму енергії, що не є прикладом високоцінного процесу.

Існує також багато доказів того, що сміттєспалювальні заводи, які працюють за принципом “Відходи в енергію” (“Waste-to-energy”), замикають міста, регіони та навіть країни, оскільки потребують постійного потоку відходів, щоб зробити ці підприємства економічно життєздатними, по суті, створюючи попит на відходи і не дозволяючи змінювати дизайн продукції та затримуючи перехід до кругової економіки.

Діаграма Метелика

Концепція кругової економіки проілюстрована на “Діаграмі Метелика”, яка демонструє безперервний потік технічних та біологічних матеріалів через «коло цінностей».

Джерело: Посібник Основи Кругового Дизайну (2021)

Права частина діаграми ілюструє технічний цикл та закриття циклів ресурсів, що сприяють круговим стратегіям, таким як спільне та повторне використання, ремонт та переробка; ліва частина діаграми показує біологічний цикл та кола, що забезпечують стале управління біологічними ресурсами, створення відновлюваних потоків та запасів. Кінцевою метою цієї економічної моделі є мінімізація видобутку сировини, кількості відходів і забруднення.

На діаграмі системи кругової економіки такі підходи, як повторне використання, спільне використання, відновлення та ремонт, розташовані ближче до центру кількох кіл або каскадів матеріалів, а утилізація – найдалі. Чим ближче коло знаходиться до центру діаграми, тим цінніший підхід. Тож не дивно, що багато з найуспішніших прикладів кругового дизайну – це ті, які надають пріоритет цим внутрішнім колам кругової економіки. Розробляючи продукти, які легко відремонтувати або відновити, створюючи нові бізнес-моделі, що полегшують обмін даними, підприємства відкривають нову цінність для себе та своїх клієнтів.

Потрібна консультація?
Замовляйте лекцію чи індивідуальну консультацію.

Дізнайтесь про все, що так давно хотіли але соромились запитати на тему екології.

Ми передзвонимо Вам:


    або Ви нам: